64°F

Font Size

Questions (Ask Bev)

Video on Demand

Jobs

iMap (GIS)

eNotice

Water Tracker

Org Chart
Exploring Beverly Hills artSHOW Award Winners - October 2013
Award Winners - October 2013

    Artist Awards - October 2013

Best of Show Award

Gina Stepaniuk

www.ginastepaniuk.com

 

 

 

Gil Borgos Award For Originality

Marvin Blackmore

www.marvinblackmore.com

 

 

 

Best Display of Art

Kevin Flint

www.kevinflint.com

 

 

 

Ceramics

 

 

1st Place

Marvin Blackmore

www.rlynnblackmore.com

 

 

 

2ndPlace

Fred Stodder

www.fredstodder.com

3rdPlace

David Chohladakis

 

Honorable Mention

Mas Ojima

www.ojimaceramicart.com

Honorable Mention

Eri Sugimoto

www.eripottery.com

 

 

 

Drawing and Printmaking

 

 

1st Place

R. Rupert Santos

 

 

 

 

2ndPlace

Leonardo Nunez

www.leonardonunez.com

3rdPlace

Hilary Williams

www.hilaryatthecircus.com

 

 

 

Glass

 

 

1st Place

Elaine Hyde

www.elainehyde.com

 

 

 

2ndPlace

Fay Miller

www.shardz.net

3rdPlace

Paul Harrie

 

Honorable Mention

Bryon Sutherland

www.sutherlandglassart.com

Honorable Mention

David Thai

www.studiooneglass.com

 

 

 

Jewelry

 

 

1st Place

Yumi Ueno

 

 

 

 

2ndPlace

Melissa Stiles

www.stubbornworks.com

3rdPlace

Marne Ryan

 

Honorable Mention

Deborah & Kevin Healy

www.healydesigns.com

Honorable Mention

Isabelle Posillico

 

 

 

 

Mixed Media, 2-dimensional

 

 

1st Place

Prince Duncan-Williams

www.princesilkcreations.com

 

 

 

2ndPlace

Sathya Burchman

www.sathyaburchmanart.com

3rdPlace

Alejandro Martinez-Pena

www.martinez-pena.com

Honorable Mention

Charles Bibbs

www.cbostudio.com

Honorable Mention

Lindsay Carron

www.lindsaycarron.com

 

 

 

Mixed Media, 3-dimensional

 

 

1st Place

Michael Adcock

www.adcockstudios.com

 

 

 

2ndPlace

Andrea Haffner

www.andreahaffner.com

3rdPlace

Boris Khechoyan

www.woodcarver4u.com

Honorable Mention

William Poulson

www.williampoulson.com

Honorable Mention

David Sugich

www.davidsugich.com

 

 

 

New Media

 

 

1st Place

Leah Devora

www.leahdevora.net

 

 

 

2ndPlace

Sondra Wampler

www.sondrawampler.com

3rdPlace

Giullermo Zuniga

 

 

 

 

Painting

 

 

1st Place

Gina Stepaniuk

www.ginastepaniuk.com

 

 

 

2ndPlace

Kristin Brin

 

3rdPlace

Kenneth Ober

www.kennethober.com

Honorable Mention

Melissa Mahoney

www.mahoneyartwork.com

Honorable Mention

Stephen Rowe

www.stephenroweart.com

 

 

 

Photography

 

 

1st Place

Chris Otcasek

www.chrisotcasek.com

 

 

 

2ndPlace

Ali Shahrouzi

www.alishahrouzi.com

3rdPlace

Adam Rose

www.adamrosephotography.com

Honorable Mention

Danny Martin

www.yanceyphotography.com

Honorable Mention

Gracie Warwick

 

 

 

 

Sculpture

 

 

1st Place

Giuseppe Palumbo

 

 

 

 

2ndPlace

Time McClendon

www.timemcclendon.com

3rdPlace

Mary Buckman

www.marybuckman.com

Honorable Mention

Oscar Pumpin

 

Honorable Mention

Mark White

www.markwhitefineart.com

 

 

 

Watercolor

 

 

1st Place

Taman Vanscoy

www.tamanvanscoy.com

 

 

 

2ndPlace

Lori Slater

www.lorislater.com

3rdPlace

Bannon Fu